What time is Rafael Nadal playing at Wimbledon today?



Rafael Nadal continues his remarkable quest for a calendar grand slam as the 36-year-old opens his Wimbledon campaign against Francisco Cerundolo on Center Court.

Nadal is making his first appearance at Wimbledon since 2019 and it comes after a stunning year for the 22-time grand slam champion where he has won both the Australian Open and French Open titles.

The Spaniard was an injury doubt for the Championships after admitting to having to take pain-killing injections at Roland Garros but he has since undergone a special operation which has left the two-time Wimbledon winner feeling upbeat ahead of the tournament.

Nadal’s opponent, the 23-year-old Argentine Cerundolo, is ranked 44th in the world and is making his first appearance at Wimbledon this year.

Here’s everything you need to know.

What time is Rafael Nadal’s match today?

Nadal’s match will be second on Center Court, following Iga Swiatek vs Jana Fett. It means the Spaniard is unlikely to take to Center Court until 3pm at the earliest.

How can I watch Wimbledon on TV and is there a live stream?

The BBC will once again be providing full coverage of Wimbledon, in what is Sue Barker’s final year of presenting the Championships. Coverage will begin on BBC Two at 11am BST on the first two days of play, with BBC One then starting from 1:45pm. The action will also be available to watch on the BBC iPlayer while the BBC Sport website will be showing action from around the grounds. Today at Wimbledon presented by Clare Balding will round up the best of the action each night at 8:30pm on BBC Two.

Wimbledon full order of play for day two

CENTER COURT – 1:30PM

1. Iga Swiatek v. Jana Fett

2. Francisco Cerundolo vs. Rafael Nadal

3. Serena Williams v. Harmony Tan

NO.1 COURT – 1:00PM

1. Matteo Berrettini v Cristian Garin

Not Before: 2:30pm

2. Tamara Korpatsch vs. Heather Watson

3. Karolina Muchova vs. Simona Halep

4. Alexander Ritschard v Stefanos Tsitsipas

NO.2 COURT – 11:00AM

1. Steve Johnson vs. Grigor Dimitrov

2. Coco Gauff v Elena-Gabriela Ruse

3. Jasmine Paolini v Petra Kvitova

4. Jason Kubler vs. Daniel Evans

NO.3 COURT – 11:00AM

1. Maria Sakkari v Zoe Hives

2. Paul Jubb vs. Nick Kyrgios

3. Felix Auger-Aliassime v Maxime Cressy

4. Garbine Muguruza v. Greet Minnen

Not Before: 5:00pm

5. Tereza Martincova v Karolina Pliskova

COURT 12 – 11:00AM

1. Ryan Peniston vs. Henri Laaksonen

Not Before: 12:30pm

2. Belinda Bencic vs. Qiang Wang

3. Paula Badosa vs. Louisa Chirico

4. Zizou Bergs v. Jack Draper

5. Lorenzo Musetti vs. Taylor Fritz

COURT 18 – 11:00AM

1. Marta Kostyuk vs. Katie Swan

Not Before: 12:30pm

2. Jay Clarke vs. Christian Harrison

3. Alex De Minaur v Hugo Dellien

4. Stefan Kozlov vs. Diego Schwartzman

5. Clara Burel v. Katie Boulter

Not Before: 5:00pm

6. Rebeka Masarova v. Harriet Dart

COURT 4 – 11:00AM

1. Mihaela Buzarnescu v Nastasja Schunk

2. Pedro Martinez v Alex Molcan

3. Feliciano Lopez v Botic Van De Zandschulp

4. Camila Giorgi vs. Magdalena Frech

COURT 5 – 11:00AM

1. Claire Liu v Nuria Parrizas Diaz

Not Before: 12:30pm

2. Carlos Taberner v. Reilly Opelka

3. Sam Querrey v Ricardas Berankis

4. Filip Krajinovic v Jiri Lehecka

5. Rebecca Peterson v Anna Karolina Schmiedlova

COURT 6 – 11:00AM

1. Daria Saville v Viktoriya Tomova

2. Zdenek Kolar v Benjamin Bonzi

3. Irina Bara v Chloe Packet

4. Dennis Novak vs. Facundo Bagnis

COURT 7 – 11:00AM

1. Marc-Andrea Huesler v Hugo Grenier

2. Kirsten Flipkens v Jaimee Fourlis

3. Brandon Nakashima vs. Nicola Kuhn

4. Shelby Rogers vs. Petra Martic

COURT 8 – 11:00AM

1. Viktorija Golubic v Andrea Petkovic

Not Before: 12:30pm

2. Daniel Altmaier vs. Mikael Ymer

3. Xinyu Wang v Amanda Anisimova

4. Roberto Carballes Baena vs. Jordan Thompson

5. Daniel Elahi Galan vs. Dominik Koepfer

COURT 9 – 11:00AM

1. Yanina Wickmayer v Lin Zhu

2. Madison Brengle vs. Lauren Davis

3. Alexei Popyrin v Hugo Gaston

4. Attila Balazs vs. Roberto Bautista Agut

COURT 10 – 11:00AM

1. Alize Cornet v Yulia Putintseva

2. Mikhail Kukushkin v. Jenson Brooksby

3. Lorenzo Sonego vs. Denis Kudla

4. Kristina Kucova v Laura Pigossi

COURT 11 – 11:00AM

1. Taro Daniel v Sebastian Baez

Not Before: 12:30pm

2. Astra Sharma vs. Tatjana Maria

3. Nuno Borges vs. Mackenzie McDonald

4. Sara Sorribes Tormo v. Christina McHale

5. Coco Vandeweghe vs. Elena Rybakina

COURT 14 – 11:00AM

1. David Goffin vs. Radu Albot

2. Jil Teichmann v Ajla Tomljanovic

3. Ana Bogdan v Dayana Yastremska

4. Alastair Gray v. Chun-Hsin Tseng

Not Before: 5:00pm

5. Emina Bektas v Bianca Andreescu

COURT 15 – 11:00AM

1. Shuai Zhang v. Misaki Doi

2. Joao Sousa vs. Richard Gasquet

3. Emil Ruusuvuori v Yoshihito Nishioka

4. Qinwen Zheng vs. Sloane Stephens

COURT 16 – 11:00AM

1. Catherine Harrison v Arantxa Rus

2. Sonay Kartal v Danka Kovinic

3. Bernabe Zapata Miralles v Jack Sock

4. Denis Shapovalov v. Arthur Rinderknech

COURT 17 – 11:00AM

1. Oceane Dodin v Jelena Ostapenko

2. Maryna Zanevska v. Barbora Krejcikova

3. Holger Rune v Marcos Giron

4. Liam Broady vs. Lukas Klein

Not Before: 5:00pm

5. Donna Vekic v Jessica Pegula


www.independent.co.uk

Related Posts

George Holan

George Holan is chief editor at Plainsmen Post and has articles published in many notable publications in the last decade.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *