This Thursday the draw for the first Cup tie is held


Soccer

King’s Cup 2021/2022

EITB AVERAGE

Atlético de Madrid, Barcelona, ​​Athletic and Real Madrid, Super Cup teams, do not enter the draw, but the rest of the Santander League teams do.

The draw for the first round of the Copa del Rey, in which the First teams except the four that will participate in the Super Cup -Atlético de Madrid, Barcelona, ​​Athletic and Real Madrid-, will be held on Thursday at 4:30 p.m. at the headquarters of the Spanish Football Federation in Las Rozas.

In this first round, ten will be paired with the territorial teams that will decide this Wednesday the preliminary round: Nalón-Solares Medio Cudeyo, Utrillas-Graft, Aldeano-Unami, Victoria-Hernani, San Agustín del Guadalix-Mora, CFI Alicante-Ceuta June 6, Villa de Fortuna – Atlético Espeleño, Laguna-Jaráiz, Mollerussa-Penya Independent and Huracán Melilla-Atarfe Industrial.

Another four teams of the highest category will face the four semifinalists of the RFEF Cup (Ebro, Guijuelo, Leioa and Córdoba) and the remaining two to two sets of Second B (Second RFEF).

The matches will take place on the days November 30, December 1 or 2 in the fields of lower category clubs as long as they meet the minimum requirements established by the Federation, and in the case of being from the same, the order will be marked by the extraction of the first ball.

Teams participating in the draw:

– First division: Sevilla, Real Sociedad, Betis, Villarreal, Celta, Granada, Osasuna, Cádiz, Valencia, Levante, Getafe, Alavés, Elche, Espanyol, Mallorca and Rayo Vallecano.

– Second division: Huesca, Valladolid, Eibar, Leganés, Almería, Girona, Sporting Gijón, Ponferradina, Las Palmas, Mirandés, Fuenlabrada, Málaga, Oviedo, Tenerife, Zaragoza, Cartagena, Alcorcón, Lugo, Burgos, Amorebieta and Ibiza.

See also  Corrie star Ellie Leach looks stunning as she celebrates her 21st birthday

– First RFEF: Sabadell, UD Logroñés, Castellón, Albacete, Zamora, Unionistas Salamanca, Leonesa, Rácing Ferrol, Calahorra, Tudelano, SD Logronés, Real Unión, FC Andorra, Gimnástic Tarragona, Alcoyano, Cornellá, Linares Deportivo, UCAM Murcia, San Fernando Isleño, Algeciras, Atlético Sanluqueño, Badajoz, San Sebastián de los Reyes, Extremadura, DUX Internacional de Madrid, Talavera de la Reina, Rayo Majadahonda, Deportivo Coruña and Atlético Baleares.

– Second RFEF: Arenteiro, Ceares, Cayón, Gernika, Europe, Eldense, Unión Adarve, Gimnástica Segoviana, Vélez, Xerez Deportivo, Ibiza Islas Pitiusas, Mensajero, Aguilas, Cacereño, Peña Sport, Rácing Rioja, Teruel, Marchamalo, Montijo, Palencia Cristo Atlético, Atlético Pulpileño, Náxara, Bergantiños, San Roque Lepe, Brea, Andratx, Llanera, Alzira, Calvo Sotelo Puertollano, San Juan, Atlético Mancha Real and Panadería Pulido San Mateo.

– RFEF Cup Semifinalists: Ebro, Guijuelo, Leioa and Córdoba.

– Winners of the previous tie: Nalón-Solares Medio Cudeyo, Utrillas-Injerto, Aldeano-Unami, Victoria-Hernani, San Agustín del Guadalix-Mora, CFI Alicante-Ceuta June 6, Villa de Fortuna – Atlético Espeleño, Laguna-Jaráiz, Mollerussa-Penya Independent and Hurricane Melilla-Atarfe Industrial.




www.eitb.eus

Related Posts

George Holan

George Holan is chief editor at Plainsmen Post and has articles published in many notable publications in the last decade.

Leave a Reply

Your email address will not be published.